Soğutucu, Buzdolabı Motor (Kompresör) Değişimi Nasıl Yapılır?

Tarafından gokhan 12/01/2020 0 Yorumlar

Soğutucu, Buzdolabı Motor (Kompresör) Değişimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle yazımıza başlamadan önce bu yazının sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu bilmenizi isteriz. Sanayi buzdolabı, ev tipi buzdolabı motorunu değiştirmek işin ehli kişilerce, profesyonel ekipmanlarla yapılması gereken ciddi bir iştir. Aşağıdaki bilgileri uygulamanız size veya sisteminizde geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir. Şimdi gelelim fotoğraflarla buzdolabı kompresörümüzün nasıl değiştirileceğine;

1- İlk olarak Ürünümüzün tüm elektrik bağlantısını sigortadan kesmeliyiz. 1. fotoğrafta gördüğünüz buzdolabı kompresörümüzün sibopundan (işaretli) ürünün tüm gazını boşaltmalıyız.

 

2- Ürünün gazının tamamen boşalması için yukarıdaki resimdeki gibi elimizle buzdolabı motorumuzu kavrayıp ileri ve geriye doğru kopresörümüzü sallamalayız.

 

3- Ürünümüzün gazının tamamen boşaldığına kaanat getirdikten sonra, oksijen kaynağımız yardımıyla kompresörümüzün emiş ve basınç hatlarını 3. resimdeki gibi sistemden ayırıyoruz.

 

4- Basınç ve emiş hattını 4. resimdeki gibi sistemden ayırdıktan sonra eğer sibopuda yeni kompresörünüzde kullanmak istiyorsanız onuda aynı şekilde kompresörden ayırınız. (Bizim tavsiyemiz yeni bir sibop takmanızdır.)

 

5- Yeni bir buzdolabı, soğutucu kompresör taktığınıza muhakak drayerinide değiştirmelisinizki kompresörünüz daha sağlıklı ve uzun ömürlü çalışabilsin. (Drayer sisteminizin içinde oluşması muhtemel nem ve rutubetten cihazınızı korur)

 

6- Ürünümüzü işaretli vida alanlarından söküp sistemin içerisinden çıkartıyoruz.

 

7- Yeni kompresörümüzü kutusundan çıkardıktan sonra, yine kutudan çıkan titreşim takozlarımızı takıyoruz ki motorumuz ses yapmasın.

 

8- Kompresörümüzün termik bağlantılarını yapıyoruz.

 

9- Ürünümüze yeni sibopunu oksijen kaynağımız yardımıyla bağlıyoruz.

 

10- Kondansatörümüzün bağlantsını yapıyoruz.

 

11- Yeni kompresörümüzü yerine yerleştirip emiş ve basınç hatlarının oksijen kaynağımız yardımıyla bağlantısını yapıyoruz.

 

12- Yeni drayerimizi kaynak yardımıyla takıyoruz.

 

13- Kompresörümüzün elektrik bağlantılarını yapıyoruz.

 

14- Kompresörümüzün sibopuna gaz vanamızı takıyoruz.

 

15- Sistemimize yeterli miktarda gazımı veriyoruz. Sistemimiz çalışmaya hazır. (Gaz miktarı ve cinsi kompresörümüzün gaz cinsine ve sistemimizin kapasitesine göre değişmektedir.)

 

16- Termostatımızdan kompresörümüzün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz ve herşey yolundaysa takımlarımızı topluyoruz =)

Yorumla